FacebookFacebook | RSS kanályRSS | Mapa webu | Uživatelů online: 6
O víkendu se hraje
Aktuální výsledky
Informační tabule


Pozvánka

Kategorie: Novinky

ÚNANOV A - Zastávka

ÚNANOV A - Zastávka

Neděle 13. 11. v 13,30 muži ÚNANOV „A“ - Zastávka

Pro hráče únanovského 1. mužstva existuje stejně jako v předchozím domácím zápase jediná varianta konečného výsledku a to výhra! Tedy alespoň v případě, že ještě chtějí v jarních odvetách zabojovat o záchranu! Soupeři mají vracet nejen vysokou porážku 5:1, jež utrpěli na jeho hřišti v úvodním zápase podzimu, ale vzhledem ke skromnému bodovému zisku a nepřesvědčivé formě hostů je to jeden z mála celků, na který by se domácí mohli eventuálně bodově dotáhnout, respektive se mu přiblížit a proto prosíme

VŠECHNY PŘÍZNIVCE ÚNANOVSKÉHO KLUBU

o vytvoření bouřlivé divácké kulisy, jenž dotlačí naše hráče k zisku třech povinných a existenčně potřebných bodů!

Hosté poté, co v minulém kole podlehli MS Brno 2:1 na jejím hřišti, tak mají na svém kontě 13 získaných bodů a poměr branek 23:28, což jim stačí na 11. příčku tabulky.

Představujeme

Obec Zastávka se nachází v okrese Brno-venkov, kraj Jihomoravský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 2477 obyvatel.

Historie

Obec Zastávka je relativně mladou obcí. Vůbec nejstarším a dlouho i jediným domem na území obce je původně zájezdní hostinec, který dnes nese název Hornický Dům. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1688. Původně se nazýval Zastávka (odtud i název obce) a na křižovatce obchodních cest z Třebíče do Brna a z Pravlova do Velké Bíteše ho nechala postavit rosická vrchnost. K hostinci patřily rozsáhlé pozemky polí a luk na původním příbramském katastru a obchodovalo se v něm se dřevem. Roku 1763 prodal majitel rosického panství Jan Nepomuk Hausperský hostinec s pozemky Johannu Baltzarovi, jehož rodině pak náležel do roku 1850. Mezitím bylo 23. září 1769 objeveno v okolí dnešní obce černé uhlí a roku 1788 započala jeho těžba. Jejímu rozvoji napomohly zdejší železárny a místní železniční trať do Brna, postavená v letech 1852-1855. V souvislosti s těžbou zde ve 40. letech 19. století vznikly i první domky. Jan Arnošt Herring, majitel zdejších dolů, roku 1850 koupil od Josefa Baltzara hostinec a učinil z něj jídelnu a ubytovnu zdejších dělníků a horníků. Ubytovací kapacita hostince však nepostačovala a tak roku 1853 vznikla na jeho okolních pozemcích první dělnická kolonie nazvaná Amaliengrund (později zvaná Stará osada), roku 1862 další dvě dělnické kolonie Hutní osada a Nová osada. Roku 1875 na základě vyhlášky c.k. zemského místodržitele ze dne 5. září 1875 obec Zastávka oficiálně vznikla a součástí jejího území se staly části katastrů obcí Příbram na Moravě, Babice u Rosic a Rosice. Obec se však původně až do roku 1920 nazývala Boží Požehnání (německy Segen Gottes), což bylo odvozeno z názvu zdejšího uhelného pole Segen Gottes Grube. Po vzniku Československa získala obec roku 1920 současný název. Roku 1992 pak byla v okolí obce těžba uhlí ukončena.

Současnost

Obec Zastávka je součástí mikroregionu Kahan. V obci byla vybudována nová hasičská zbrojnice, která slouží jako zázemí pro profesionální i dobrovolné hasiče. V obci je víceúčelové sportoviště, jehož součástí je fotbalový trávník, malé fotbalové hřiště s umělou trávou, tenisové kurty a víceúčelové hřiště pro ostatní sporty spolu s prolézačkami pro nejmenší. Další sportovní vyžití lze najít ve sportovně relaxačním centru Harmonie (bowling, squash, sauna, masáže) s restaurací na ulici Cukrovarská v Zastávce. V Zastávce se nachází muzeum hornictví. V Zastávce je obecní knihovna s možností bezplatného přístupu k internetu. Po obci je rozvedena kabelová televize. V obci je jeden z nejmodernějších domovů důchodců v ČR.

Chvalovice B - ÚNANOV B

Chvalovice B - ÚNANOV B

Sobota 12. 11. v 10,15 muži: Chvalovice „B“ - ÚNANOV „B“

Únanovský B-tým nastoupí v předehrávaném jarním kole na hřišti devátého celku tabulky v pozici mírného favorita utkání. Domácí hráči v posledním podzimním zápase proti Štítarům B poměrně překvapivě nevyužili domácího prostředí k plnému bodovému zisku, neboť jím podlehli 1:2, čímž jednak nijak nenavýšili počet třinácti získaných bodů a nesnížili tak ani minusové skóre, který je nyní 21:36.

Představujeme:

Chvalovice (německy Kallendorf) jsou vinařská obec v jižní části okresu Znojmo, 8 kilometrů jižně od Znojma, na hranicích s Rakouskou republikou. Obec Chvalovice se skládá ze dvou částí - Chvalovice a Hatě. V obci je evidováno 307 domů, má 446 obyvatel, její katastrální území zaujímá 884 ha. Obcí protéká potok Daníž a prochází silnice I/38, na níž se nachází silniční hraniční přechod Hatě - Kleinhaugsdorf. Obec je zakládajícím členem Dobrovolného svazku znojemských vinařských obcí Daníž.

Historie obce

Obec byla založena pravděpodobně starými Slovany, s příchodem německého obyvatelstva do pohraničních oblastí v průběhu kolonizační vlny 13. století se poněmčuje. Nejstarší písemné zmínky jsou spojeny s premonstrátským klášterem v Louce u Znojma, který byl jejím majitelem. V průběhu doby se často ocitla v zástavním majetku mnoha šlechtických rodů v okolí, ale do majetku kláštera se vrátila a zůstala v něm až do jeho zrušení během josefínských reforem.

Pamětihodnosti obce

Linie lehkého opevnění s jedním těžkým objektem (MJ-S 4) budovaným v systému československého opevnění na obranu před fašistickým Německem.

Kostel sv. Markéty pochází z doby kolem r. 1500. Roku 1690 je přistavena předsíň a r. 1766 zaklenuta původní plochostropá loď. Věž je ukončena cimbuřím a uprostřed je zděný jehlan. Hlavní vchod do kostela je obdélníkovým portálem se znakem louckého opata Řehoře Vamberka s letopočtem r. 1766. Mariánský sloup u kostela je z doby kolem r. 1700. Socha sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století. Socha sv. Floriána z roku 1764 se nachází v blízkosti kostela. Chráněná kulturní památka Zámeček.

Zbýšov - ÚNANOV

Zbýšov - ÚNANOV

Neděle 13. 11. v 11,15 dorost: Zbýšov - ÚNANOV - odjezd v 9,30

Na únanovský tým čeká již třetí zápas na hřišti soupeře v řadě a i tentokrát narazí na velmi zdatného protivníka, kterému v úvodu podzimní části podlehl ve svém prostředí 0:3. Ale únanovští hráči mají rozhodně na to, aby domácím byli vyrovnaným soupeřem a věřme, že se jim to podaří potvrdit bodovým ziskem, jenž by se při značné vyrovnanosti druhé poloviny tabulky velmi hodil, navíc by tak dorost úspěšně zakončil svoje celkem solidní podzimní účinkování v KS. Ovšem k tomu bude dozajista zapotřebí výborného výkonu, neboť domácí celek prokazuje i v této sezóně dobrou formu, což plně potvrzuje remíza 1:1 na horké půdě IE Znojmo z předchozího víkendu.

Zbýšov se nachází na 8. příčce tabulky a to díky osmnácti získaným bodům a skóre 35:29.

Představujeme

Zbýšov u Brna, zkráceně jen Zbýšov, je město ležící jihozápadně od Brna, v okrese Brno-venkov. Zbýšov je členem sdružení Mikroregion Kahan.

Historie

První písemné zmínky pochází z roku 1280, kdy byla osada Zbýšov věnována zemským maršálkem Bohušem z Drahotuš oslavanskému klášteru. V roce 1790 měl Zbýšov pouhých 53 domů a 313 obyvatel. Až do roku 1820 byl Zbýšov (někdy také Zbejšov) bezvýznamnou osadou. Avšak od tohoto roku zde zahajuje těžbu uhlí první těžařská společnost Rahnova, později nazvaná Láska Boží. Od té doby význam Zbýšova a celé oblasti rostl. V roce 1890 bylo ve Zbýšově již 128 domů a 1624 obyvatel. O tři roky později (1893) byl vystavěn nový kostel sv. Martina, nová škola a poštovní úřad. V roce 1924 byl postaven Hornický dům. Od 50. let minulého století došlo k masivní výstavbě hornických bytů, v 60. letech byla postavena další škola, zdravotní středisko, mateřská škola, nové obchody a v 70. letech kino. Roku 1965 byl Zbýšovu udělen statut města. V roce 1969 byl zahájen provoz moderního dolu s třídírnou uhlí - Jindřich II., který se stal nejhlubším (1550 m) černouhelným dolem ve střední Evropě. Rychlý rozvoj města byl ukončen spolu s ukončením těžby uhlí na počátku 90. let. V posledních dvaceti letech došlo hlavně k plynofikaci obce, rekonstrukci bývalé báňské záchranné stanice na bytový dům a zejména rekonstrukci koupaliště, které je chloubou města. Dnes má Zbýšov necelých 4 000 obyvatel.

Památky

Kostel sv. Martina, Těžní věž dolu Simson, Těžní věž dolu Jindřich II., nejhlubší černouhelný důl v ČR a střední Evropě - 1550 m.

Přírodní krásy

Přírodní park Bobrava (V od města), Přírodní park Oslava (JZ od města), jihovýchodně od města u Neslovic leží přírodní památka Rybičková skála, která je cennou paleontologickou lokalitou, byl zde v mladoprvohorních vrstvách (stáří kolem 300 milionů let objeven obratel pravěkého býložravého plaza rodu Edaphosaurus.

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov se nachází v areálu bývalého dolu Jindřich, ve čtvrti Sička. MPZ provozují dopravu na bývalé normálně rozchodné vlečce, přestavěné z části na úzkorozchodnou železnici, spojující těžební důl s tratí 240 ve stanici Zastávka u Brna. Muzeum má ve sbírce unikátní parní lokomotivy z let 1913 - 1951 a motorové z let 1940 - 1981. Největším klenotem je ovšem elektrická lokomotiva Siemens z roku 1905. Všechna vozidla mají rozchod 600 mm.

Sport

Největší sportovní organizací ve Zbýšově je fotbalový klub Baník Zbýšov, založený již v roce 1923, v rámci Sokola, tehdy pod názvem Meteor.

SRDEČNĚ ZVEME VŠECHNY PŘÍZNIVCE ÚNANOVSKÉHO FOTBALU!

Komentáře

Přidat komentář
ochrana proti spamu