FacebookFacebook | RSS kanályRSS | Mapa webu | Uživatelů online: 1
O víkendu se hraje
Aktuální výsledky
Informační tabule


Rozhovor s panem Karlem Hluchým

Kategorie: Rozhovory

Kdo Vás k fotbalu přivedl a kolik Vám bylo tehdy let?
Bylo to někdy v předválečných časech 1937 - 1939, tedy asi v mých 7 letech, kdy mě a spoustu dalších kluků, bylo nás tehdy zhruba 25, přilákal k fotbalu Karel Šalamoun, který následně uprchnul před Němci do Teheránu a tam se posléze stal brankářskou jedničkou národního týmu Iránu!

Fotbalový vzor?
Pan Josef Masopust.

Oblíbený fotbalový klub (domácí a zahraniční)?
Slávia, Real Madrid.

Na jakém postu jste nejraději nastupoval?
Vždy v záloze, jedno zdali zprava, či zleva.

Pokuste se, jako pamětník a znalec zavzpomínat na hráče, trenéry, mužstva a funkcionáře svojí generace, kteří se z Vašeho pohledu nesmazatelně zapsali do dějin únanovského fotbalu a tudíž si zaslouží, aby se na ně nezapomínalo:
Bylo jich spousta těžko říct jen některé, ale zcela určitě by si to zasloužili tito - Josef Bulín, Prokop Doležal, Bohuš Pflégr, Ada Plocr, Josef Přibyl, František Šalamoun, František Šimák, Zezula a mnozí další.

Vyjmenujte nejlepší základní jedenáctku z hráčů, s nimiž jste společně hájil barvy ÚNANOVA:
- brankář: Jan Pekárek, Oldřich Frühauf, Karel Kružík - obránci: Josef Přibyl, František Šimák, Cyril Šimák, Josef Vlk, František Šalamoun - záložníci: Standa Vaněk, Adolf Plocr, Josef Bulín - útočníci: Láďa Bulín, Vlasák, Zezula, Jiří Šalamoun, Václav Šťáva - náhradníci: Karel Hluchý, František Plocr, František Šťáva, Šimeček, Ostrý Omlouvám se, ale některá jména si už přesně nevybavuji. Samozřejmě, že i na tomto seznamu by si zasloužilo být mnohem více jmen…

Kdo byl podle Vás v únanovských týmech, v nichž jste hrál?
- hlavní bavič: Standa Vaněk - hecíř a bojovník: Josef Vlk - nejrychlejší: Zezula, Václav Šťáva, Prokop Doležal - nejvytrvalejší: Josef Koudelka, Josef Přibyl, Láďa Louštil, Josef Vlk

V kolika letech jste skončil s aktivní hráčskou kariérou a kolik sezón jste během ní odehrál za ÚNANOV?
Moje kariéra se uzavřela v pětatřiceti letech, když poslední tři roky jsem hrával většinou za B-mužstvo. Těch sezón byla spousta, i když zpočátku tam bylo hodně tréninkových zápasů.

Které z hřišť (sportovních areálů), v jehož prostorách jste hrál, se Vám nejvíce zamlouval?
Jemnice, Brno.

Co se Vám vybaví pod označení „Fotbalové plácky“?
První fotbalové hřiště v Únanově „na Velkém kopci“!

Váš nejlepší zápas?
Ten jsem odehrál v zápase pohraničníků, který se konal v Mikulovicích v Jeseníkách, v němž jsem zaznamenal vedoucí gól a na zbylé dva přihrál.

Co Vám fotbal dal a naopak vzal?
Fotbal mně jednoznačně umožnil radovat se z pohybu a přitom pobývat v dobré partě lidí!

Jak vidíte vzhledem ke svým bohatým životním zkušenostem budoucnost vesnického fotbalu všeobecně a kterým směrem si myslíte, že by se měl ubírat únanovský klub jednak v současné době, ale i s výhledem na bližší, či vzdálenější budoucnost?
Vzhledem k mému podlomenému zdraví nemám posledních 10 let přehled, takže si na žádné hodnocení netroufám, ale věřím a přeji světlou budoucnost.

Sledujete současné výsledky únanovských fotbalistů, a pokud ano, tak co na ně říkáte?
Střídavě oblačno…

Zkuste porovnat podmínky, za kterých hrávala v Únanově fotbal Vaše generace, s tím co mají k dispozici současní hráči (např. hřiště, branky, kopačky, míče, kabiny, doprava k utkáním atd.)
Tady není co srovnávat, protože tenkrát nebylo prakticky nic. Na zápasy jsme se dopravovali na kolech a v lepším případě na korbě náklaďáku!

Závěrem bych rád ještě jednou vzpomněl na Karla Šalamouna, který byl pravděpodobně jedním z nejlepších, ne-li úplně tím nejlepším fotbalistou pocházejícím z ÚNANOVA! Když se v roce 1962 dostal na návštěvu domů, tak už spoustu kamarádů ani nemohl poznat. Byl to člověk, který byl nejen fotbalu, ale sportu vůbec plně oddán, nás učil hrát právě kopanou. Složil z nás hned několik družstev a poté jsme pod názvy jako SK Most, SK Kolín, SK Náves či SK Kostel, hrávali proti sobě navzájem. Nejvíce hráčů bylo v Kolíně. Jeho sportovní život byl popsán v tehdejším Československém sportu, ale bohužel tam nebylo udáno, odkud přesně pocházel.

Pane Hluchý, moc děkujeme za Vaši ochotu, obětavost a zajímavé odpovědi!

Komentáře

Přidat komentář
ochrana proti spamu